Διδακτικές Επισκέψεις 2ου ΕΠΑΛ σε εικαστική έκθεση για την Ελληνική Επανάσταση

Στο πλαίσιο των εκδηλώσεων για τα 200 χρόνια από την Ελληνική Επανάσταση οι μαθητές και οι μαθήτριες του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν την έκθεση «200+ Προς Επισκευήν Ολομέλειας – μια διαφορετική προσέγγιση της ελληνικής επανάστασης από τους εικαστικούς του σήμερα» που στεγάζεται στην Αγορά Αργύρη.
Τα 148 έργα των 115 εικαστικών καλλιτεχνών περιλαμβάνουν όλες τις σύγχρονες μορφές έκφρασης και έχουν ως στόχο την αποτύπωση της σύγχρονης καλλιτεχνικής δημιουργίας με άξονα το μείζον αυτό γεγονός του νέου ελληνικού κράτους.

Πιο συγκεκριμένα:
Την Παρασκευή 15.10.2021 επισκέφτηκαν την έκθεση συνολικά 33 μαθητές της Γ’ τάξης Διακοσμητών και της Β’ τάξης Εφαρμοσμένων Τεχνών.
Συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί κα Ελένη Αραχωβίτου και κα Λυδία Μουστάκη καθώς και η αναπληρώτρια διευθύντρια κα Θεοδώρα Ζαρναβέλη.

Την Τρίτη 19.10.2021 επισκέφτηκαν την έκθεση συνολικά 19 μαθητές της Γ’ τάξης Γραφιστών.
Συνόδευσαν ο υποδιευθυντής κος Νεκτάριος Μάρας και η εκπαιδευτικός κα Αγλαΐα Ρογδάκη.

Με τα τμήματα Β’ Εφαρμοσμένων Τεχνών & Γ’ Διακοσμητών
Με το τμήμα Γ’ Γραφιστών
Υποδοχή – ενημέρωση από τους υπευθύνους της Έκθεσης
Αναστοχαζόμενοι το εθνικό μας παρελθόν…
… με το βλέμμα στραμμένο στο μέλλον!
«Διακόσιοι Έλληνες κι ένας Τούρκος», Ζωγραφική – Ψηφιακή εκτύπωση σε καμβά
Ξενάγηση στην έκθεση
«Ελευθέρων Πολιορκημένων Ανάγνωσμα», Λάδι σε ξύλο Δρυός
«Διαδικτυακή Επέτειος», Μεικτή τεχνική, κολάζ