Διδακτική επίσκεψη Μαθητείας Ηλεκτρολόγων 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας στο Patras Science Festival

Την Τετάρτη 08.05.2019 οι μαθητευόμενοι του τμήματος «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων και Δικτύων» της Γ’ Φάσης του Μεταλυκειακού Έτους Μαθητείας του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας είχαν την ευκαιρία να επισκεφτούν το Patras Science Festival στο χώρο του Ελληνικού Ανοιχτού Πανεπιστημίου.

Συνόδευσαν οι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Αραχωβίτου και Δημήτριος Ευθυμίου

Οι μαθητευόμενοι ξεναγήθηκαν σε όλα τα περίπτερα της έκθεσης, υλοποίησαν πειράματα φυσικής και χημείας, γνώρισαν την μεθοδολογία STEM μέσω της εκπαιδευτικής ρομποτικής, δημιούργησαν αλγόριθμους χρησιμοποιώντας βασικές εντολές προγραμματισμού, εξοικειώθηκαν με τα γράμματα της νοηματικής γλώσσας και ενημερώθηκαν για καινοτόμες λύσεις σχετικά με την ανακύκλωση και την προστασία του περιβάλλοντος. Τέλος έλαβαν τις σχετικές βεβαιώσεις παρακολούθησης.

Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό:

Περιμένοντας να αρχίσει η ξενάγησή μας….
Παρατηρώντας πειράματα φυσικής και χημείας
Μαθαίνοντας τα ονόματά μας στη νοηματική γλώσσα
Υλοποιώντας εφαρμογές με arduino
Επιλύοντας μαθηματικούς γρίφους