Συμμετοχή Γονέων & Εκπαιδευτικών στην εκδήλωση «Φαινόμενα Σχολικής Βίας στη Σχολική Κοινότητα»

Γονείς/ Κηδεμόνες και Εκπαιδευτικοί του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας συμμετείχαν σε εκδήλωση με θέμα «Φαινόμενα Σχολικής Βίας στη Σχολική Κοινότητα», η οποία διοργανώθηκες από το ΠΕ.Κ.Ε.Σ Δυτ. Ελλάδος.
Στόχος η ενίσχυση της εμπλοκής των γονέων/κηδεμόνων στα δρώμενα του σχολείου και η από κοινού πρόληψη τέτοιων φαινομένων.
Η εκδήλωση περιλάμβανε 4 διαδικτυακές συναντήσεις με τις εξής θεματικές:
«Σχολική βία και εκφοβισμός: καινοτόμες μέθοδοι αντιμετώπισης – συνεργασία εκπαιδευτικών και γονέων», στις 07.12.2022
«Διαχείριση προβλημάτων συμπεριφοράς μαθητών/ριών στο σχολείο – Μια Οικοσυστημική προσέγγιση», στις 21.12.2023
«Ρητορική Μίσους-Διαδικτυακός εκφοβισμός- Προγράμματα πρόληψης φαινομένων βίας στο σχολικό περιβάλλον», στις 23.01.2023 και
«Συμβουλευτική Ομηλίκων στην Εκπαίδευση. Προτάσεις και Εφαρμογές. Το παράδειγμα της Διαμεσολάβησης » , στις 14.02.2023
Περισσότερες πληροφορίες για την εκδήλωση στην ιστοσελίδα του ΠΕΚΕΣ, στον παρακάτω σύνδεσμο:

.

Ωρολόγιο Πρόγραμμα 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας

Παρακάτω επισυνάπτεται το ωρολόγιο πρόγραμμα που ισχύει από 16.01.2023 ανά τμήμα

Ωράριο Λειτουργίας 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας

Ενημερωθείτε παρακάτω για το ωράριο κανονικής λειτουργίας του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας.

Πρόγραμμα ενημέρωσης γονέων & κηδεμόνων 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας

Αγαπητοί γονείς & κηδεμόνες,
μπορείτε να προσέρχεστε στο 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας σύμφωνα με το επισυναπτόμενο πρόγραμμα διαθεσιμότητας των εκπαιδευτικών του σχολείου, ώστε να ενημερώνεστε για την φοίτηση των παιδιών σας.
Η διευθύντρια και ο υποδιευθυντής είναι διαθέσιμοι σε όλη τη διάρκεια του διδακτικού ωραρίου.
Το πρόγραμμα ενημέρωσης επικαιροποιήθηκε στις 16.01.2023

Σχολικοί Αγώνες – Καλαθοσφαίριση – 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας

Την Τετάρτη 01.02.2023 το 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας συμμετείχε στους σχολικούς αγώνες καλαθοσφαίρισης εκπροσωπούμενο από μια ομάδα ταλαντούχων μαθητών οι οποίοι αντιμετώπισαν το ΓΕΛ Παραλίας. Κατόπιν ενός δύσκολου και αμφίρροπου παιχνιδιού η ομάδα μας ηττήθηκε όμως οι υποσχέσεις για το μέλλον είναι πολλές και το ραντεβού ανανεώνεται για την επόμενη σχολική χρονιά. Συγχαρητήρια στους μαθητές της σχολικής μας ομάδας που έδωσαν τον καλύτερο τους εαυτό προσφέροντας απλόχερα μαθήματα ήθους αξιοπρέπειας και αθλητικού ιδεώδους και στον προπονητή κο Απόστολο Καλούδη!
Την ομάδα συνόδευσαν επίσης ο κος Νεκτάριος Μάρας και κος Γεώργιος Σπαλιάρας.
Θερμά συγχαρητήρια στο ΓΕΛ παραλίας για την νίκη του και καλή συνέχεια στους επόμενους αγώνες!
Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό από τον αγώνα: