Κατασκευή τρισδιάστατου πίνακα από το 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας

Οι μαθητές του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας κατασκεύασαν έναν τρισδιάστατο πίνακα που εξαπατά τον εγκέφαλο.
Με έναυσμα την κατασκευή αυτή συνειδητοποίησαν, την αντιληπτική ικανότητα του ανθρώπου, μέσω της επεξεργασίας των πληροφοριών που συνεχώς προσλαμβάνει ο εγκέφαλος και την συνεχή σύγκρισή τους με την ήδη κατακτημένη και καταχωρημένη γνώση.

Επίσης με το σύνθημα « Θέλεις να ζήσεις περισσότερα? Διάβασε ένα βιβλίο» οι μαθητές μας κατασκεύασαν πινακίδες που κοσμούν τις αίθουσες διδασκαλίας του σχολείου μας και υπενθυμίζουν σε όλους μας καθημερινά την πολλαπλασιαστική αξία του διαβάσματος εξωσχολικών βιβλίων.

Οι παραπάνω δράσεις, οι οποίες συντονίστηκαν από τον διευθυντή κ. Κωσταντίνο Τσαχρέλια, έγιναν στα πλαίσια του σχεδίου δράσης Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ.
Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό:

Παρέμβαση από ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ στο 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε και ο κύκλος διαδικτυακών παρεμβάσεων από το Κέντρο Πρόληψης των Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας του Ν. Αχαΐας «ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ» στα τμήματα της Α’ Λυκείου του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας.

Πιο συγκεκριμένα την Τετάρτη 31.03.2021, την Πέμπτη 01.04.2021 και την Τετάρτη 07.04.2021 η επιστημονική υπεύθυνη του ΚΑΛΛΙΠΟΛΙΣ σε θέματα τοξικοεξάρτησης κα Παναγιώτα Γεωργοπούλου πραγματοποίησε πρόγραμμα πρόληψης για το ΑΛΚΟΟΛ σε 80 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

Την δράση ανέλαβε η εκπαιδευτικός Ελένη Αραχωβίτου και υποστήριξαν οι εκπαιδευτικοί Παναγιώτα Αγγελή, Αστέριος Λάμπρου, Νικολέτα Μούρτζη, Ζωή-Λυδία Μουστάκη, Θεώνη Παλαιολόγου, Σοφία Ρωμανίδου και ο διευθυντής Κωσταντίνος Τσαχρέλιας.

Οι παρεμβάσεις υλοποιήθηκαν στα πλαίσια προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και του σχεδίου δράσης Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ.
Παρατίθενται φωτογραφικές λήψεις:

Παρέμβαση από ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ στο 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας

Με επιτυχία ολοκληρώθηκε η διαδικτυακή ενημέρωση των τμημάτων της Α’ Λυκείου του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας από τον σύλλογο ΧΑΜΟΓΕΛΟ ΤΟΥ ΠΑΙΔΙΟΥ.

Πιο συγκεκριμένα την Τετάρτη 24.03.2021, την Παρασκευή 26.03.2021 και την Τετάρτη 24.04.2021 η ψυχολόγος κα Έλενα Παλούμπη πραγματοποίησε πρόγραμμα πρόληψης με θέμα «Ασφάλεια στο Διαδίκτυο» σε 80 μαθητές και μαθήτριες του σχολείου.

Η παρέμβαση υλοποιήθηκε στα πλαίσια προγραμμάτων Αγωγής Υγείας και του σχεδίου δράσης Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ.
Παρατίθενται φωτογραφικές λήψεις: