Διδακτική Επίσκεψη Μαθητείας Ηλεκτρολόγων 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας στον Υποσταθμό ΙΙ της ΔΕΗ

Την Τετάρτη 27.03.2019 οι μαθητευόμενοι του τμήματος «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων και Δικτύων» της Γ’ Φάσης του Μεταλυκειακού Έτους Μαθητείας του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Υποσταθμό ΙΙ της ΔΕΗ.

Συνόδευσαν οι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Αραχωβίτου και Σωτήριος Παπαδόπουλος

Οι μαθητευόμενοι, έχοντας λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας, ξεναγήθηκαν σε όλο τον χώρο του υποσταθμού από τους τεχνικούς της ΔΕΗ, είχαν την ευκαιρία να δουν τα συστήματα μεταφοράς και μετασχηματισμού της ηλεκτρικής ενέργειας, τους πίνακες ελέγχου και αυτοματισμού και να ενημερωθούν για τους κανόνες προστασίας και ασφάλειας.

Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη:

Κέντρο Ελέγχου
Μετασχηματιστής Τάσης
Δίκτυο Μεταφοράς

Διδακτική Επίσκεψη 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας στο Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων & Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αχαίας «Καλλίπολις»

Την Παρασκευή 15.03.2019 οι μαθητές του τμήματος Ηλεκτρολογίας της Γ’ τάξης του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στα πλαίσια προγράμματος Αγωγής Υγείας στο Κέντρο Πρόληψης Εξαρτήσεων και Προαγωγής της Ψυχοκοινωνικής Υγείας Π.Ε. Αχαίας «Καλλιπολις».

Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί Ελένη Αραχωβίτου- Ηλεκτρολόγος & Παρασκευή Κοντζιά-Φιλόλογος.

Οι μαθητές είχαν την ευκαιρία, υπό την καθοδήγηση της επιστημονικής υπεύθυνης του κέντρου για θέματα πρόληψης κας Παναγιώτας Γεωργοπούλου, να συζητήσουν και να δουλέψουν με βιωματικό τρόπο τα θέματα της κατανόησης των επιρροών στη λήψη αποφάσεων κατά την περίοδο της εφηβείας καθώς και θέματα σχετικά με τις εξαρτησιογόνες ουσίες και συμπεριφορές. Το περιεχόμενο της ενημερωτικής συνάντησης βασίστηκε στο εγκεκριμένο από το ΙΕΠ υλικό «Στηρίζομαι στα πόδια μου».

Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη:

Ασκήσεις ενδυνάμωσης ομάδας
Ενημέρωση για εξαρτησιογόνες ουσίες και συμπεριφορές
Παιχνίδια ρόλων με θέμα την διαχείριση της συμμορφωτικής πίεσης από συνομιλήκους