Το 2ο ΕΠΑΛ θρηνεί…

Με μεγάλη λύπη, πληροφορηθήκαμε το τραγικό γεγονός της απώλειας του μαθητή μας, Γιώργου Παπαδόπουλου, και του πρώην μαθητή μας Στεργίου Ιωάννη Εμμανουήλ το βράδυ της Πέμπτης 22/02/2024, σε τροχαίο δυστύχημα.

Ο Γιώργος υπήρξε  υπόδειγμα ευγένειας και καλοσύνης. Ένα χαρισματικό παιδί, πάντα με το χαμόγελο, πάντα με το φιλότιμο, την καλή του διάθεση και την έμφυτη αισιοδοξία που τον διέκρινε δημιουργούσε μια ευφορία μέσα στην τάξη του, ένα ευχάριστο και θετικό κλίμα στους καθηγητές του και φυσικά αποτελούσε ένα στήριγμα για τους φίλους του….Κι όλα αυτά δείγμα της καλής αγωγής που είχε λάβει από το σπίτι του και της άρτιας ανατροφής που  του ενστάλαξαν οι γονείς του, μέσα στην άδολη και αγνή ψυχή του.

Ο Γιάννης άφησε έντονο και με ευχάριστο τρόπο  το στίγμα του με το πέρασμα του από το σχολείο μας τόσο με τον ηγετικό του χαρακτήρα, όσο και με την έντονη προσωπικότητα και τον νεανικό ενθουσιασμό του. Οι φίλοι του και πρώην συμμαθητές του όπως επίσης και οι καθηγητές του αναπολούν ακόμα όμορφες στιγμές από τις προηγούμενες σχολικές χρονιές όπου φοίτησε ο Γάννης , εδώ, στο 2ο ΕΠΑΛ. Αποτέλεσε παιδί με συγκροτημένη σκέψη και μεστό λόγο, απόρροια της σωστής διαπαιδαγώγησης από πλευράς των γονέων του.

Από αυτή τη δύσκολη θέση, ως Διευθυντής του σχολείου που φοίτησαν οι δύο νέοι,  μαζί με σύσσωμο τον σύλλογο των διδασκόντων καθηγητών του και φυσικά τους συμμαθητές του από την Γ’ τάξη Ηλεκτρολόγων και πάνδημη την μαθητική κοινότητα του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας, θα θέλαμε να εκφράσουμε τα θερμά μας συλλυπητήρια. Ο Θεός να τους αναπαύσει και να τους τάξει στα δεξιά Του, να παρηγορήσει τους γονείς τους και να έχουν καλό Παράδεισο..να ζήσουμε να τους θυμόμαστε.

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟΣ : ΠΑΡΩΝ

ΙΩΑΝΝΗΣ – ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ ΣΤΕΡΓΙΟΥ : ΠΑΡΩΝ