Ενδοσχολική Ενημέρωση 2ου ΕΠΑΛ για την Μαθητεία

Την Τετάρτη 05.01.2022 πραγματοποιήθηκε 3ωρη εξ’αποστάσεως επιμόρφωση στους αναπληρωτές εκπαιδευτικούς του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας που τους ανατέθηκε η διδασκαλία και εποπτεία τμημάτων Μαθητείας που υλοποιούνται από το σχολείο μας.
Οι εκπαιδευτικοί ενημερώθηκαν για την διοικητική υποστήριξη των τμημάτων Μαθητείας, την τήρηση των βιβλίων Μαθητείας (Πρωτόκολλο, Μητρώο, Φάκελοι Αρχείου, βιβλία ύλης), την καταχώρηση των στοιχείων των μαθητευομένων και των παρουσιών στο πληροφοριακό σύστημα e-mathiteia καθώς και για θέματα που αφορούν στο θεσμικό πλαίσιο του προγράμματος.
Την επιμόρφωση ανέλαβε η υπεύθυνη Μαθητείας του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας κα Ελένη Αραχωβίτου.
Ευχαριστούμε τον υπεύθυνο Μαθητείας της ΔΔΕ Ν. Αχαΐας κο Γεώργιο Ραβασόπουλο για την παρουσία και την υποστήριξή του.