Διδακτική Επίσκεψη Μαθητείας Ηλεκτρολόγων 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας στον Υποσταθμό ΙΙ της ΔΕΗ

Την Τετάρτη 27.03.2019 οι μαθητευόμενοι του τμήματος «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων Εγκαταστάσεων και Δικτύων» της Γ’ Φάσης του Μεταλυκειακού Έτους Μαθητείας του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας πραγματοποίησαν διδακτική επίσκεψη στον Υποσταθμό ΙΙ της ΔΕΗ.

Συνόδευσαν οι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί: Ελένη Αραχωβίτου και Σωτήριος Παπαδόπουλος

Οι μαθητευόμενοι, έχοντας λάβει όλα τα απαραίτητα μέτρα προστασίας, ξεναγήθηκαν σε όλο τον χώρο του υποσταθμού από τους τεχνικούς της ΔΕΗ, είχαν την ευκαιρία να δουν τα συστήματα μεταφοράς και μετασχηματισμού της ηλεκτρικής ενέργειας, τους πίνακες ελέγχου και αυτοματισμού και να ενημερωθούν για τους κανόνες προστασίας και ασφάλειας.

Παρατίθεται φωτογραφικό υλικό από την επίσκεψη:

Κέντρο Ελέγχου
Μετασχηματιστής Τάσης