Εκπαιδευτική Επίσκεψη Μαθητείας Ηλεκτρολόγων στο Πανεπιστήμιο Πατρών – 2ο ΕΠΑΛ Πάτρας

Την Παρασκευή 08.04.2022 το τμήμα Μαθητείας ειδικότητας «Τεχνικός Ηλεκτρολογικών Συστημάτων, Εγκαταστάσεων & Δικτύων» του 2ου ΕΠΑΛ Πάτρας,
στο πλαίσιο της δράσης «Τα σχολεία Πηγαίνουν Πανεπιστήμιο»,
επισκέφτηκε το Εργαστήριο Υψηλών Τάσεων του Τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας ΗΥ του Πανεπιστημίου Πατρών.
Οι 22 μαθητευόμενοι είχαν την ευκαιρία να ενημερωθούν για τους κανόνες ασφαλείας των Ηλεκτρικών Εγκαταστάσεων, για την θεμελιακή γείωση και την αντικεραυνική προστασία των κτηρίων, να παρακολουθήσουν άσκηση ηλεκτρικής εκκένωσης στα 150.000V και να υλοποιήσουν άσκηση μέτρησης αντίστασης γείωσης στον ειδικά διαμορφωμένο εξωτερικό χώρο του εργαστηρίου.

Τους μαθητευόμενους συνόδευσαν οι ηλεκτρολόγοι εκπαιδευτικοί Ελένη Αραχωβίτου και Δημήτριος Ευθυμίου.

Ευχαριστούμε θερμά την καθηγήτρια του τμήματος Ηλεκτρολόγων Μηχανικών & Τεχνολογίας ΗΥ και υπεύθυνη εργαστηρίου Υψηλών Τάσεων κα Ελευθερία Πυργιώτη για την φιλοξενία και την μαθησιακή ευκαιρία!

Παρουσίαση θεμάτων θεμελιακής γείωσης και αντικεραυνικής προστασίας
Αναφορές σε τρόπους ασφαλούς εργασίας και σε παραδείγματα ηλεκτρικών ατυχημάτων
Επίδειξη ηλεκτρικής εκκένωσης στα 150.000V
Με τα αναμνηστικά συμμετοχής μας στη δράση του Πανεπιστημίου